Prečo na sporiacom účte peniaze strácajú hodnotu a kde ich zhodnotiť?

Úlohou finančného sprostredkovateľa (poradcu) má byť v prvom rade ochrana klientových peňazí, nie predaj produktov. Preto vám teraz ukážem, aký je v tom rozdiel.

Predstavte si situáciu, že ste boli kontaktovaný pracovníkom banky (v Tatrabanke napríklad tomu hovoria osobný bankár), ktorý vás pozval na stretnutie, na ktoré máte ako „VIP klient“ nárok. Súhlasíte a zastavíte sa na pobočke. stretnutie je príjemné, s bankárom posrandujete a ako správny bankový obchodník vás ubezpečí, prečo práve ich sporiace a investičné produkty sú najvýhodnejšie. Ako dlhoročný klient banky a zodpovedný človek voči vlastným peniazom súhlasíte, že nejaké to euro chcete zhodnotiť a podpíšete produkt, ktorému asi ani nerozumiete. Ako to vo finále dopadne? Banka aj poradca zarobia s istotou, to či zarobíte aj vy je skôr nepravdepodobné. Ale prečo je to tak, že peniaze na týchto sporiacich účtoch v drvivej väčšine prípadov strácajú hodnotu?

Hlavným dôvodom je inflácia. Zdravá inflácia je bežný ekonomický jav, ktorý zabraňuje vzniku finančných kríz. Vysvetlím laicky čo to znamená. Pamätáte si, že za 100 korún ste v minulosti urobili celkom veľký víkendový nákup? Dnes za 3,32€ nakúpite výrazne menej. Prečo sa to deje? Kvôli inflácii. Inflácia = postupné znehodnocovanie peňazí. Infláciu sa inštitúcie ako Európska centrálna banka snažia udržať na úrovni 2%. Ak viem, že o rok bude produkt ktorý si chcem kúpiť (napríklad auto) o 2% drahší, podnecuje ma to k nákupu. Ak by nastala situácia, že by toto auto stálo o rok o 2% menej, podnecuje ma to môj nákup odkladať. A tak zjednodušene vzniká finančná kríza. Kolobeh, ako si my ľudia vzájomne vymieňame peniaze za produkty a služby sa spomaľuje. Inflácia na úrovni 2% tomu zabraňuje a je pre ekonomiku zdravá. Na druhej strane ak sa riadenie inflácie vymkne spod kontroly a peniaze strácajú hodnotu tempom napríklad desiatky – stovky percent ročne, to už samozrejme prospešné nie je.

Čo to pre bežného človeka znamená? Ak držíte peniaze kdekoľvek s úrokom pod 2% (po odpočítaní poplatkov), také produkty sa štandardne predávajú v banke, so 100% garanciou prichádzate o peniaze. Neuložili ste ich na účet, ktorý by si aspoň udržal hodnotu na úrovni inflácie.

Teraz druhý príbeh – stretnete zodpovedného finančníka, ten vám vysvetlí ako vytvoriť, prípadne efektívne uložiť rezervu. Potrebujete sledovať tieto štyri základné veci.

  • Bezpečnosť
  • Likvidita – rýchly prístup k peniazom bez vysokých poplatkov
  • Nízke poplatky
  • Výnos nad 2%

Väčšina bankových produktov alebo stavebných sporení spĺňa prvé dva až tri parametre. Ukážem vám, kde hľadať také, ktoré spĺňajú všetky štyri. Pokojne sa vášho poradcu či sprostredkovateľa opýtajte koľko zinkasuje sa sprostredkovanie vášho produktu, zo zákona máte na to nárok. Ja osobne vždy na tvorbu rezervy klientom znižujem poplatky na minimum (áno do určitej miery, máme na to my finančníci vplyv). Verím, že keď poplatok znížime tak nízko, že za to nedostaneme províziu, klient sa na nás obráti keď bude riešiť veľké zmluvy (hypotéku, dlhodobé investovanie, životné poistenie). Tento princíp spolupráce mne fungoval vždy :).

Pre rodinu a seba využívam toto konto, spĺňa všetky štyri parametre: https://www.iad.sk/podielove-fondy/vyvazene-investovanie/fund/prvy-realitny-fond/

Prípadne už profesionálnejšou formou investície je výber napríklad dlhopisového portfólia prostredníctvom týchto dvoch portálov. https://eic.eu/fondy?fundl-sort=-y10 a https://www.conseq.sk/fund.asp

autor: Oliver Korbaš