Neinvestujete? Vaše peniaze sú lenivé, alebo stratené.

Čo dokáže spraviť jedno rozhodnutie? Už dlhú dobu na Slovensku sledujem dva problémy peňazí. Prvú skupinu som nazval lenivé peniaze. Druhú stratené peniaze. Po prečítaní článku možno stratené peniaze nájdu naspäť správneho majiteľa a lenivým sa bude viac chcieť.

A) Lenivé peniaze

Každý deň prichádzame na Slovensku o tisíce eur tým, že ich máme na bežných účtoch, alebo doma v prasiatku. Tieto peniaze tam nič nerobia. Ani auto nie je vyrobené na to, aby bolo v garáži. Tak prečo nechávame peniaze len tak nič nerobiť? Nehovoriac o tom, že nám tieto peniaze ničí inflácia, ktorá je na Slovensku na úrovni v priemere 2%. Pre príklad, ak chceme dieťaťu pred dovŕšením dospelosti odložiť 20 000 Eur a necháme tieto peniaze na vkladnej knižke, tak sa z nich stali lenivé peniaze. O 18 rokov ich kúpna sila bude na úrovni 14.003 Eur. Sme teda v pomerne veľkej strate.

B) Stratené peniaze

Pri prvom zamestnaní mladého človeka sa hovorí, že prvé tri výplaty by mal celé minúť pre potešenie. Či je to správne, nechám na vás. Každopádne potom je potrebné dať si záväzok, že časť zo zarobených peňazí necháme pracovať za nás. Americký podnikateľ Robert Kiyosaki hovorí, že treba najprv odložiť sebe, až potom zaplať účty a dane. Chyba nás Slovákov je, že najprv platíme účty a keď niečo ostane na konci mesiaca z výplaty, to si odložíme. Keď takto uvažujeme, garantujem vám, že vačšina z nás si nič neodloží. Peniaze sa nám stratia a nikto nevie kam. Preto rada nad zlato je: najpr odlož sebe.

Koľko si odkladať z platu?

Dobrá otázka. Presná suma neexistuje. Ideálne je aby to bolo 40% z čistého príjmu. Mnohí z vás si v tejto chvíli určite povedali, že to nie je možné.

Rada: Zamyslite sa, či je možné si znížiť výdavky. Lepšia varianta je zvýšiť príjem. Investovať sa dá samozrejme aj s nižšou sumou.

Nechajte zarábať svoje peniaze.

Prečo pracovať celý život, keď to za nás može robiť niekto iný? Prípadne keď to za nás môžu robiť naše vlastné peniaze? Samozrejme, 40% z platu si pravdepodobne nevie predstaviť odkladať nikto z nás. Čo tak ale začať so sumou 100 Eur mesačne? Reálnejšie?

Príklad: Ak by ste 20 rokov investovali túto sumu, a razom prestali, peniaze vám budú generovať pasívny príjem. Koľko to bude? Tieto peniaze vám každý mesiac zarobia na úrokoch cez 400 Eur. Stačí 20 rokov odkladať 100 Eur a potom do konca života máte zaistené, že vám každý mesiac na účte pípne 400 Eur.

Tak ako? Našli ste stratené peniaze? Ak áno, tak ich poďme naučiť pracovať.

autor: Ján Achberger
finančný sprostredkovateľ, team leader
+421 910 134 856 
janachberger@prosight.sk